Registrace a přihlášení
Proč jsme vytvořili tuto soutěž?
Naším cílem je probudit ve vás žízeň po pohybu, a to hned dvakrát. Jednak jako touhu, díky níž překonáte sami sebe. Touhu tak velikou, že i po skončení soutěže si budete chtít sami každý den protáhnout tlapky na čerstvém vzduchu. Jednak jako žízeň po vodě. Budeme vás motivovat k správnému dodržování pitného režimu, aby vaše tělo mělo stále dostatek tekutin.
Jak se mohu registrovat?
Jednoduše! Stačí si vytvořit nový účet (přihlašovací jméno a heslo). Přihlásit se můžete i pomocí Googlu či Facebooku.
Druhy sportovních aktivit a kalkulačka pitného režimu
Jaké sporty můžete pomocí programu provozovat?
1. Běh
2. Inline brusle
3. Venkovní posilovna/workout
4. Venkovní plavání
5. Adrenalinová cyklistika
6. Cyklistika
7. Jóga
8. Chůze
Jak doplňovat tekutiny při sportu?
a. Pijte před výkonem, v jeho průběhu i po něm
b. Složení pitného režimu
c. Pitný režim pro člověka bez osobních údajů – 2 příklady – žena 60 kg, muž 80 kg, rekreační sportovec, trvání aktivity 60 minut, střední zátěž bez ohledu na sport
Při jakékoliv pohybové aktivitě je velmi důležité pravidelně doplňovat tekutiny. Tělo nevyužívá vodu jen k hydrataci, ale je i jednou ze základních transportních látek. Slouží k přenosu živin a energie na místa, kde je organismus aktuálně potřebuje.
Ideální je začít doplňovat tekutiny hned po probuzení. Tehdy naše ledviny pracují nejaktivněji a dokážou množství vody lépe zpracovat. Procentuální rozdělení příjmu tekutin během zvýšené aktivity je následující: před výkonem 30 %, během výkonu 20–40 %, po výkonu 30–50 %. Během sportu se doporučuje doplňovat tekutiny v menším množství a častějších intervalech. Pokud trvá aktivita déle než 60 minut, je vhodné doplnit nejen vodu, ale i minerální látky, především pak sodík.
Příklad: Rekreační sportovkyně, která váží 60 kg a cvičí 60 minut při střední zátěži, by měla přijmout 2,4 l tekutin za den + 1 l během aktivity. Rekreační sportovec s váhou 80 kg by měl při 60minutové aktivitě se střední zátěží vypít za den 3,2 l vody + 1,2 l během aktivity.
FAQ
Jak funguje kalkulačka pitného režimu?
a. Popis koeficientu x 1 830 ml, od kterého se odvíjí výpočet pitného režimu při běhu.
b. Popis úpravy koeficientu pro ostatní sporty – uvidíme, zda se to dá ve zkratce napsat sem, nebo to raději necháme u jednotlivých sportů. Bude to jen na jednom místě.
c. Popis parametrů – pohlaví, váha, venkovní teplota, délka sportu, kondice.
d. Pokud to bude vhodné a srozumitelné, ozdrojovat, kde trenér sebral koeficient x 1830 ml, dodáme i toto.
Při fyzické zátěži se zahříváte a vaše tělo se snaží přebytečného tepla zbavit pocením. V roce 2006 dr. R. J. Maughan a L. M. Burke zkoumali množství vyloučeného potu u rekreačních sportovců. Popsali závislost intenzity pocení a ztráty tekutin během různých aktivit a v různých podmínkách (pohlaví, venkovní teplota, délka aktivity, …). Od této studie se odvíjí doporučení pro pitný režim u jednotlivých sportů.
Pitný režim při běhu
Kalkulačka stanovuje množství tekutin pro běh v tempu, při kterém dokážete mluvit. Při krátkých sprintech nebo při běhu do kopce jsou doporučené hodnoty o něco vyšší.
Pitný režim při plavání – specifikace + přirovnání ke koeficientu běhu a vysvětlení rozdílu
Pohyb ve vodě je pro sportovce mnohem náročnější než například běh nebo cyklistika. Při plavání naše svaly pracují intenzivněji a potřebují více energie na fungování a překonání odporu vody. Proto je také nutné zvýšit při plavání příjem tekutin.
Pitný režim při cyklistice a bikrosu – specifikace + přirovnání ke koeficientu běhu a vysvětlení rozdílů s během a mezi sebou
Cyklistika je velmi podobná jako běh, ovšem během jízdy na kole si na rozdíl od běhu můžete odpočinout a přitom stále jet dál. Vypočítaná hodnota nezahrnuje sprinty nebo jízdu do kopce. Proto je potřeba doplnění tekutin nižší než při běhu. Při bikrosu si odjedete trať a poté máte nějaký čas na odpočinek, abyste byli znovu připraveni na jízdu. V koeficientu jsou tedy zahrnuty i přestávky.
Pitný režim při józe –specifika + přirovnání ke koeficientu běhu, upozornění na hot jógu
Jóga je výborná pohybová aktivita na rozvoj koordinačních, ale i kondičních schopností. Je to především cvičení s vlastní vahou, ale s nižší zátěží než například u venkovního posilování, proto je také možný nižší příjem tekutin. Výsledná hodnota nezahrnuje power jógu a hot jógu. Při těchto typech cvičení je jiné zatížení i teplota prostředí, které mají vliv na organismus a ztrátu tekutin.
Pitný režim při inline bruslení – specifika + přirovnání ke koeficientu běhu a vysvětlit rozdíly
Jízda na inline bruslích je vhodná pro lidi, kteří nemají rádi běh a cyklistiku, avšak potřeba pitného režimu je velmi podobná jako při těchto dvou aktivitách. Nezahrnuje sprinty a jízdu do kopce. Pokud se na vaší trase objevují, příjem tekutin zvyšte.
Pitný režim při venkovním posilování – specifika + přirovnání ke koeficientu běhu a vysvětlit rozdíly
Při cvičení s vlastní vahou nebo náčiním je důležité dbát na správnou techniku provedení cviků. Pokud jste začátečníci, určitě neváhejte kontaktovat trenéra, který vám dokáže poradit. Vypočítaná hodnota pitného režimu zahrnuje i přestávky mezi cvičením.
Pitný režim při turistice/chůzi – doplníme koeficient, specifika + přirovnání ke koeficientu běhu a vysvětlit rozdíly
Chůze a turistika jsou vhodné jako doplněk ke cvičení. V porovnání s během není tělo vystaveno vyšší spotřebě kyslíku, vody, energie atp., proto je potřeba pitného režimu nižší. Za chůzi považujeme pohyb po rovině, turistika je pohyb v přírodě i s převýšením.
Všeobecné info ke kalkulačce
Kalkulačka pitného režimu při pohybové aktivitě je vytvořena pro běžnou populaci, nikoliv pro profesionální sportovce. Každý z nás má odlišnou potřebu pitného režimu, která závisí na pohlaví, váze, kondici a vnějších podmínkách (délce pohybu, venkovní teplotě). Osobně si myslím, že základem při každém sportu je, aby si člověk uvědomil důležitost příjmu tekutin i během celého dne. Vyšší příjem tekutin může následně pomoci zvýšit výkonnost.
– Marek Keveš, aktivní sportovec, certifikovaný kondiční trenér nejvyššího kvalifikačního stupně, výživový poradce
Kde najdu seznam Rajec Outfitek?
Je to jednoduché! Stačí si stáhnout aplikaci Mapy.cz (nebo jít na www.mapy.cz), zadat do vyhledávače „Rajec Outfitko“, vybrat si to, které se vám líbí, a jít sportovat!
Soutěž a losování
Jak se zapojit do soutěže a co mohu vyhrát?
Vysportujte si skvělé ceny! Stačí zadat aktivitu ve svém profilu a zapojíte se do slosování o praktické sportovní vybavení. Soutěž probíhá v několika kolech a v každém kole se losují výherci. Na konci se losuje výherce hlavní ceny. (odkaz na pravidla)
Jak funguje losování?
Čím více sportujete, tím větší máte šanci na výhru! 1 aktivita = 1 entry v soutěžním kole. Pokud zadáte 30 sportovních aktivit, budete ve slosování 30x, čímž zvýšíte svoji šanci na výhru. Výherci se vylosují náhodně po skončení kola ze všech entry v daném kole. Na konci celé soutěže se náhodně vylosuje hlavní cena ze všech entry za celou dobu trvání soutěže.
Kolikrát mohu být vylosován za soutěžní kolo?
V každém kole se losuje více výher, přičemž můžete být vylosováni pouze jednou za soutěžní kolo. Pokud budete náhodně vylosováni více než jednou, losuje se další výherce, dokud není naplněn počet výherců (totéž platí pro losování o hlavní cenu).
Mohu vyhrát v každém soutěžním kole?
Vyhrát můžete v každém soutěžním kole jednou.